Владата го поздрави францускиот документ за посторги услови за членство во ЕУ

16.11.2019 / 21:37

За Владата францускиот нон-пејпер е за поздравување, бидејќи, како што велат, добредојдена е секоја идеја која ќе придонесе за побрз почеток на преговорите на Македонија со ЕУ и која ќе ги направи преговорите поефикасни, посуштински и покредибилни.

Владата веќе го добила документот на Франција, со кој се предлага нов пристап во преговарачката методологија и поблиска политичка соработка на државите членки и државите кандидатки.

Многу е важно што рамката која ја предлага Франција го потврдува членството во ЕУ како главна и крајна цел на процесот што за нас е неопходен услов за воопшто таа да се разгледува, велат од Владата.

Претстои разгледување на оваа иницијатива, по што институциите ќе дадат свој придонес во развивањето на идеите за можна промена на методологијата.

Од витално значење за домашните реформи и за натамошниот развој на членство во ЕУ

државата е да се донесе одлука за почеток на преговорите за членство со ЕУ која ќе овозможи во динамичен преговарачки процес да се внесуваат делови од можниот нов пристап за подобрување на методологијата. Сметаме дека е особено важно земјите кои ги исполнуваат условите и темелно постапуваат во реформите, непречено и брзо да одат низ процесот на преговори, до конечно членство во ЕУ, велат од Владата.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

побарувачката е голема, можностите скусени

Македонците со истечен пасош низ светот нема скоро да дојдат до патна исправа

пред 8 часа
случај насилства пред општина Центар

Фактите и аргументите на Јанакиески наспроти политиката на Бубески и Фетаи

пред 9 часа
Македонија

Тројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

пред 12 часа
Македонија

Полицискиот синдикат незадоволен што случајот со прегазениот полицаец се третира како обична сообраќајка

пред 12 часа
Македонија

Мицкоски: Ветуваа 4 викенди без ДДВ, а сега се ветува само 1 и тоа сo ограничување до 30.000 денари

пред 13 часа
Македонија

Земјите во регионот разговараат за отворање на границите без тестови

пред 14 часа
Македонија

Пендаровски го честиташе јубилејот: Фестивалот „Златно славејче“ половина век е  дел од музичката лектира на најмладите

пред 15 часа
Македонија

Прес – конференција на Христијан Мицкоски во 14 часот

пред 15 часа
Македонија

Пописот во април ќе биде теренски

пред 17 часа
Македонија

Османи од утре во дводневна работна посета на Брисел на средби со високи претставници на Европските институции

пред 18 часа