Владата го поздрави францускиот документ за посторги услови за членство во ЕУ

16.11.2019 / 21:37

За Владата францускиот нон-пејпер е за поздравување, бидејќи, како што велат, добредојдена е секоја идеја која ќе придонесе за побрз почеток на преговорите на Македонија со ЕУ и која ќе ги направи преговорите поефикасни, посуштински и покредибилни.

Владата веќе го добила документот на Франција, со кој се предлага нов пристап во преговарачката методологија и поблиска политичка соработка на државите членки и државите кандидатки.

Многу е важно што рамката која ја предлага Франција го потврдува членството во ЕУ како главна и крајна цел на процесот што за нас е неопходен услов за воопшто таа да се разгледува, велат од Владата.

Претстои разгледување на оваа иницијатива, по што институциите ќе дадат свој придонес во развивањето на идеите за можна промена на методологијата.

Од витално значење за домашните реформи и за натамошниот развој на членство во ЕУ

државата е да се донесе одлука за почеток на преговорите за членство со ЕУ која ќе овозможи во динамичен преговарачки процес да се внесуваат делови од можниот нов пристап за подобрување на методологијата. Сметаме дека е особено важно земјите кои ги исполнуваат условите и темелно постапуваат во реформите, непречено и брзо да одат низ процесот на преговори, до конечно членство во ЕУ, велат од Владата.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Иако не е предвиден: Повеќе од две третини од граѓаните би гласале за влез во НАТО

пред 1 час
Македонија

Заев за ставот на Османи за Законот за јазици: Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение

пред 2 часа
Македонија

Шекеринска избегнува да ги слуша новите снимки кои се појавија на Јутуб

пред 2 часа
Македонија

Пендаровски не е убеден дека ќе има избори

пред 4 часа
Македонија

Шекеринска: Ќе ги испочитуваме забелешките на Венецијанската комисија

пред 6 часа
Македонија

Јанушев до Заев: Времето ти помина, а времето на македонскиот народ и на Македонија ќе остане вечно

пред 6 часа
премиерот во заминување на свечена академија за св. климент

Заев: Jа комплетиравме нашата лична карта во ОН

пред 22 часа
по негативното мислење на венецијанската комисија

Беса и Алијанса бараат употребата на Албанскиот јазик да биде уставна категорија

пред 24 часа
Македонија

На „Јутуб“ се појавија нови снимки поврзани со случајот „Рекет“

пред 1 ден
неизвесна употребата на законот за јазици

Заев вели ќе ги почитува препораките на Венецијанската комисија, но што ќе каже ДУИ?

пред 1 ден