Повозрасна жена починала како последица од повреди нанесени со остар предмет, а две лица со повреди се пренесени на скопските клиники.

Утрово во 3:55 часот во СВР Тетово е пријавено, дека во стан на ул „Илинденска“ во Гостивар има повредени лица.

Полициски службеници кои биле испратени на местото на настанот констатирале дека во еден од становите во зградата повредени се  С.Т. (78), и сопружниците С. Р. (54) и 60 годишниот Б.Р. Набрзо трите лица се пренесени во гостиварската болница каде им е укажана медицинска помош. Највозрасната им подлегнала на повредите, а другите две лица се префрлени на скопските клиники, изјави за МИА Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.

Утрово околку 6 часот во Гостивар лишен од слобода  46-годишен гостиварец поради сомнение за негова вмешаност во случајот.

На местото на настанот во тек е увид кои го вршат вршат јавен обвинител и полициска екипа.

Мотивите и околностите кои довеле до крвавиот настан сé уште не се познати.