Реакција на Институтот за историја при УКИМ: Одбележувањето на 700 години од смртта на српскиот крал Милутин е невиден преседан

Среде Скопје ќе се одбележува годишнина од смртта на српски крал без македонски институции

23.10.2021 / 14:42


Во медиумите се појави информација дека Универзитетот во Крагуевац (Р. Србија), како главен организатор, во содејство со други српски и странски високообразовни и невладини институции, планира да го одбележи јубилејот 700 години од смртта на српскиот крал Милутин (1282-1321) со организирање на меѓународна научна конференција под наслов: Кралот Милутин и времето на Палеолозите: историја, литература, културно наследство, од 24 до 26 октомври 2021 г. во Скопје (Кинотека на Македонија, Р. Македонија). Во врска со овој настан Институтот за историја при Филозофски факултет (Универзитет „Св. Кирил и Методиј”-Скопје) и Комитетот за византологија и медиевистика на Р. Македонија-Скопје (КВМРМ-Скопје) има потреба јавно да го изрази својот протест.

Бидејќи во случајов станува збор за јубилеј на српскиот средновековен крал Милутин, досега било сосема вообичаено ваквите јубилеи да се одбележуваат и/или научните конференции да се организираат на територијата на современата држава (во случајов Р. Србија), чија историска личност се одбележува. Но, овојпат се забележуваат поголем број отстапувања од редовната пракса од кои би ги издвоиле следниве:

Се планира одбележување јубилеј и организирање научна конференција за српска историска личност во главниот град на Р. Македонија, наместо на територија на Р. Србија, што претставува преседан;

-Неучество и намерно игнорирање од страна на Организаторот на македонски државни високо-образовни и научно-културни институции (Институт за историја при Филозофски факултет, Институт за национална историја, МАНУ и др.) како и на македонски невладини организации (како КВМРМ-Скопје);

Работен јазик на Конференцијата ќе биде странскиот српски јазик и други странски јазици, а ќе отсуствува македонскиот јазик.

-Благодарност е упатена до Српската црква и до Охридската архиепископија (МПЦ не се споменува, дури и местото на одржување Скопје не е посочено во која држава се наоѓа).

Сето ова не наведува на помисла дека со планираниот настан веројатно се надминува културно-научната димензија. Па токму поради тоа се остава впечаток како да се има за цел да се реализира некоја туѓа ненаучна агенда, уште повеќе што нашата држава во овој период се наоѓа во исклучително сложена надворешна и внатрешна политичка ситуација. Од друга страна, се наметнува прашањето дали на странски институции воопшто им е слободно дозволено да организираат научно-културни настани од ваков вид во нашата држава? Или, пак, можеби Универзитетот во Крагуевац (Р. Србија) од нашите државни органи (Министерство за култура) има добиено дозвола за организирање на ваков настан, што само по себе претставува невиден преседан.

 

 


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Мицкоски со повик за национално единство до опозицијата: Да се избориме против хаосот кој го создава оваа власт

пред 4 часа
Македонија

Ристески: Покажавме и докажавме како може да се работи без поддршка на централната власт

пред 4 часа
Македонија

Ковачки: Со „Платформа 1198“ предвидуваме поврзување на Крива Паланка со Македонска Каменица со асфалт, пат Тораница – Саса во должина од 19 километри, време е Македонија да има Влада со проекти

пред 4 часа
Македонија

Мицкоски: Да ја вратиме државата на народот на 24 април, а потоа и 8 мај

пред 4 часа
Македонија

Бојан Јовановски: Заев е директно замешан во „Рекет“ барам случајот да се повтори,

пред 14 часа
Македонија

Мицкоски: Преземам иницијатива за создавање на национално единство, тоа е неопходно затоа што државата е одземена од народот од неколку корумпирани функционери од ДУИ и СДСМ

пред 16 часа
Македонија

Втор ден кампања од парламентарните избори, продолжува и претседателската

пред 18 часа
Македонија

Мицкоски од Охрид: Народот доаѓа по своето,доаѓа по тоа што му е одземено, доаѓа по Македонија

пред 1 ден
Интервју со првиот човек на Македонското патриотско Здружение „Вмбел Егеј„ и координатор на здруженијата на Македонците по потекло од Егејот

Лукровски: Беломорски клуб во центарот на Скопје за Македонците од Егејот

пред 2 дена
Македонија

Мицкоски: Се чувствува дека Силјановска Давкова ја има довербата од граѓаните

пред 2 дена