Средба Мицкоски-Лирман: Македонија има потреба од што поскоро отпочнување на преговорите со ЕУ

17.01.2022 / 15:06

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и меѓународниот секретар на Унијата на жени Марија Митева оствари средба со германската министерка за Европа, Ана Лирман.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба и предизвиците на Македонија во процесот на европска интеграција. Претседателот Мицкоски ја истакна неговата загриженост за добиените извештаи на релевантни меѓународни организации во кои преовладува укажување за постоење на високо ниво на корупција. Тие ја информираа Лирман дека процесот на европска интеграција мора да биде воден низ процес на вистински реформи кои примарно треба да се фокусираат на реформа на правосудството, владеењето на правото и справување со високото ниво на корупција, информираат од партијата.

Воедно, Претседателот Мицкоски ја истакна потребата која ја има Македонија што поскоро да ги отпочне преговорите со ЕУ, заблагодарувајќи се на големата поддршка која Македонија ја добива од страна на Германија, но истовремено потенцираше и дека независно од пристапниот процес недостасуваат вистински чекори по патот на реформите.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

СПЦ и МПЦ-ОА задоволни по заедничката литургија

пред 18 часа
Македонија

Вранишковски не знае кога бил порадосен, дали кога го примил томосот или денеска

пред 19 часа
Македонија

Мицкоски за барањето на Радев до Макрон: Доколку Владата прифати тоа ќе значи комплетна капитулација, ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи таква рамка

пред 19 часа
Македонија

Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години

пред 20 часа
Македонија

Kовачевски нема ништо против Џафери да се води постапка во Собрание

пред 20 часа
Македонија

Не разбира зошто е интересно нејзиното потекло: Ковачевски не демантира дека сопругата му е Бугарка

пред 20 часа
Македонија

Mицкоски: Архиепископот г.г. Стефан и Синодот ја имаат мојата недвосмислена поддршка

пред 21 час
Македонија

Амбасадорот Гир: Сакаме почеток на преговорите со Македонија и Албанија што е можно поскоро

пред 21 час
Македонија

Г.г Стефан од Белград: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај Патријархот Порфириј

пред 22 часа
Македонија

Дали Шолц ќе ја заобиколи Македонија во посетата на регионот?

пред 23 часа