Синдикатот на полицијата идната среда излегува на протести

24.03.2022 / 13:37

Синдикатот на полицијата за во среда идната недела најавува протест. Оттаму ги повикуваат нивните членови и вработени во Министерството за внатрешни работи масовно да излезат и да дадат свој придонес во остварувањето на правата пред се за достоинствен живот и повисоки плати.

Дел од барањата на Синдикатот се зголемување на платите, зголемување на вредноста на бодот (1 евро – 1 бод) и враќање на професионализмот во полицијата.

Протестот, според најавите, ќе започне во 15:30 часот од пред Собранието, по што ќе се упатат кон Владата.

Од СПМ ги охрабруваат вработените во МВР и им порачуваат да не подлегнуваат на притисоци и закани, но и да се изборат за своите права.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Наградата „11 Октомври“ за Методи Чепреганов, Линдита Ахмети, Томислав Османли и Мицко Јанкуловски

пред 3 часа
Македонија

Три починати и 96 новозаболени лица од ковид-19

пред 3 часа
Македонија

Мицкоски нуди контакти за двојно поевтина струја од таа на берзата и враќање на регулираниот пазар на ЈП што вршат јавна дејност

пред 4 часа
Македонија

Левица ја поднесе до ДИК иницијативата за референдум

пред 5 часа
Македонија

Мухамед Зеќири сведочеше на судењето на неговиот претходник: Не постои одлука на Владата за набавка на софтверот на Рашковски

пред 6 часа
Македонија

Првачињата Албанчиња ќе учат од ист буквар од кој учат нивните врсници во Косово и Албанија

пред 6 часа
Македонија

Ковачки одново го прозива премиерот Ковачевски: Дали за трајната неспособност го искористи чичко то Александар Ковачевски?

пред 6 часа
Македонија

Груевски: Секој паметен бугарски политичар би се запрашал дали нешто е погрешно кај нив во однос на македонското прашање и политиките на Бугарија кон Македонија

пред 7 часа
Македонија

Мицкоски денеска со план за ублажување на последиците од енергетската криза: Заштеда за граѓаните до 300 милиони евра

пред 8 часа
Македонија

Ковачевски да одговори според кој НАТО стандард огранокот на СДСМ Арачиново регрутира професионални војници

пред 9 часа