Рускиот пилот кој принудно слета  „ербас“ на „Урал ерлајнс“ во четвртокот, и покрај тоа што ги пофалија медиумите, а и Кремљ за неговите постапки, вели дека тој „не е херој“.

Весникот „Комсомолскаја правда“ го опиша пилотот како „херој“, истакнувајќи дека тој спасил 233 животи, „маестрално слетувајќи го авионот без опрема за слетување, со расипан мотор грешка во полето со пченка“.

„Јас го направив она што морав да направам“, рече 41-годишниот Дамир Јусупов, пилотот кој безбедно го слета авионот.

„Се качив во авионот, патниците, екипажот. Мислам дека тоа беше единствената опција. Мислам дека не сум херој “, рече тој.

Како што пренесува Интерфакс, „немаше страв или двоумење“. Авионот со 233 патници и членови на екипажот добил прва помош по присилното слетување, но никој не бил сериозно повреден. Вториот пилот е хоспитализиран со повреди на градниот кош.

Навистина, некои го споредуваат инцидентот со летот 1549 година на „Ер ервејс“ во 2009 година, кога пилотот на авионот направи присилно слетување на реката Хадсон во Њујорк.

Авионот на „Урал ерлајнс“ „ербас 321“226 патници и 7 членови на екипажот, се упати кон Симферопол, Крим.

Патник на летот, и покрај неговата состојба, го снимил присилното слетување на авиони откако птиците ги оштетиле моторите, при што сликите биле зачудувачки.

Еве како слетувањето излгедало од внатрешноста на авионот: