Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на  Македонија.Тоа се  Горана Силјановска-Давкова, Стево Пендаровски. Бујар Османи од ДУИ, Арбен Таравари од коалицијата Вреди, Максим Димитриевски – кандидат на ЗНАМ Билјана Ванковска од Левица и Стевчо Јакимовски од ГРОМ.

Останатите кандидати во трката за претседател се далеку од 10.000 потпписи, што е неопходно за учество на претседателските избори.