Одбраната на Јанакиески бара повлекување на обвинението против него бидејќи нема никакви докази

28.09.2020 / 11:14

Димитар Дангов, бранител на Миле Јанакиески бара повлекување на обвинението против него во случајот за настаните пред општина Центар во 2013 година. Адвокатот е убеден дека Обвинителството не докажало вина за тоа што го теретат.

Бараме обвинението да се повлече пред судот да донесе одлука. Она за што се теретат обвинетите не е кривично дело, објасни Дангов.

Тој очекува ослободителна пресуда за сите обвинети во овој случај бидејќи нема доказ дека Јанакиески координирал група која Лазаров ја измисли и рече дека претпоставува дека ја имало.

Сè што постоеше како обвинение за Рангелова му се натовари на Јанакиески, додаде Дангов.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Маричиќ потпиша правилник за зголемување на платите на судската полиција

пред 9 часа
Македонија

Бугарија ќе го екстрадира Игор Спасов

пред 9 часа
Македонија

Протокол за попис на болни од Ковид-19 и во изолација: Нивен близок кој не е во изолација, а ги знае сите податоци ќе ги попише

пред 10 часа
Македонија

ГРОМ: Волкот го менува влакното но не и навиките, па така и Бугарите веднаш започнаа со негирање на македонската нација и побугарчување на македонските револуционери

пред 10 часа
Македонија

Стоилковски: Кој е долгот на Заев кон Фрчкоски опишан како соработник на мафијата и тепач на жени, па ја брука Македонија?

пред 10 часа
Македонија

Заев: Наше изборно ветување е една изборна единица

пред 10 часа
Македонија

Што говореше Глигоров за Фрчковски: Mи нудеше милион долари, амфора и луксузен часовник за да го сменам името

пред 11 часа
Македонија

Општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ не биле организатори на протестите

пред 11 часа
Македонија

Заев најави: Во недела очекуваме да стигнат 3.000 вакцини преку ДХЛ

пред 12 часа
Македонија

Симовски: Комисијата за заразни болести одлучува дали ќе го откаже пописот или не

пред 12 часа