Одбраната на Јанакиески бара повлекување на обвинението против него бидејќи нема никакви докази

28.09.2020 / 11:14

Димитар Дангов, бранител на Миле Јанакиески бара повлекување на обвинението против него во случајот за настаните пред општина Центар во 2013 година. Адвокатот е убеден дека Обвинителството не докажало вина за тоа што го теретат.

Бараме обвинението да се повлече пред судот да донесе одлука. Она за што се теретат обвинетите не е кривично дело, објасни Дангов.

Тој очекува ослободителна пресуда за сите обвинети во овој случај бидејќи нема доказ дека Јанакиески координирал група која Лазаров ја измисли и рече дека претпоставува дека ја имало.

Сè што постоеше како обвинение за Рангелова му се натовари на Јанакиески, додаде Дангов.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Ако во 1941 година немало Македонци, зошто бугарската полиција ги пцуела „мајката македонска“ и „мајката српска“?!

пред 8 часа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска го најавува пресвртот

пред 2 дена
Македонија

По Заев, и Османи песимист за датум за преговори

пред 2 дена
Македонија

Претседателе се слушаме: Пендаровски молчи за преговорите со Бугарија

пред 3 дена
Македонија

Зоран вчера веруваше во решение со Бугарија, Заев денеска не верува: Имам чувство дека на 22 јуни нема да се реши проблемот со Бугарија

пред 3 дена
Македонија

На Грција сега и пречат коментаторите на МТВ

пред 4 дена
Македонија

Заев се виде со Бајден, го покани да дојде во Македонија

пред 4 дена
Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е на вистинските патеки

пред 4 дена
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ денеска со протест пред МНР

пред 5 дена
Македонија

Заев со сопругата и најскапиот адвокат во Букурешт

пред 5 дена