Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.774 тестови, а регистрирани се нови 792 случаи на КОВИД-19: Скопје – 370, Битола – 62, Кавадарци – 41, Куманово – 39, Велес – 32, Прилеп – 31, Тетово – 29, Охрид – 27, Кичево – 22, Струмица – 18, Гостивар и Свети Николе – по 14, Штип и Гевлелија – 13, Неготино – 11, Кочани и Крива Паланка – по 9, Ресен – 8, Радовиш – 6, Струга и Дебар – по 5, Демир Хисар – 3, Делчево, Берово, Валандово и Крушево – по 2, Багданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (792), регистрирани се 203 реинфекции.

Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 171, Битола – 27, Куманово – 18, Прилеп – 15, Тетово – 12, Кавадарци и Велес – по 9, Охрид – 8, Гостивар – 7, Кочани – 6, Неготино и Крива Паланка – по 5, Гевгелија – 4, Струмица, Штип и Радовиш – по 3, Кичево, Ресен, Делчево и Валандово – по 2, Свети Николе, Крушево, Пробиштип и Демир Капија – по 1.
•     Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица од Скопје (79г) и Гостивар (75г). Двајцата се починати во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 14.07.2022 -18.07.2022г.

Направени се 1.774 тестови преку: ИЈЗ-272, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–154, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-88, Систина-41, лабораторија Лаор-18, Синлаб-26, Ремедика-11, Плодност-24, Генеа-21, Никоб Лаб-103, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 676.

Досега во земјата се направени вкупно 2.102.378 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 320.598, бројот на оздравени пациенти е 307.658, на починати е 9.345, а бројот на активни случаи изнесува 3.595

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      151724, Активни   1767
Куманово    17090, Активни    166
Битола      16261, Активни    267
Прилеп      14501, Активни    149
Тетово      13738, Активни    126
Кавадарци   11021, Активни    160
Велес 10075, Активни    136
Гостивар    9751, Активни     66
Охрид 9269, Активни     170
Штип  8242, Активни     62
Струмица    8242, Активни     84
Кичево      5743, Активни     52
Кочани      5202, Активни     48
Струга      4808, Активни     56
Гевгелија   4490, Активни     39
Неготино    3782, Активни     41
Ресен 2805, Активни     38
Свети Николе      2672, Активни     24
Радовиш     2569, Активни     20
Крива Паланка     2461, Активни     24
Делчево     2010, Активни     5
Берово      1703, Активни     10
Дебар 1695, Активни     9
Валандово   1512, Активни     13
Виница      1401, Активни     3
Пробиштип   1286, Активни     3
Богданци    1036, Активни     5
Кратово     994, Активни      20
Крушево     941, Активни      7
Демир Хисар 851, Активни      12
Македонски Брод   753, Активни      9
Демир Капија      599, Активни      1
Македонска Каменица     527, Активни      2
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      358, Активни      1