Еврокомесарот за проширување на Унијата Оливер Вархеји преку Твитер соопшти дека земјите членки постигнале политичка согласност отворање
преговори со Македонија и со Албанија.
Од се срце им честитам на двете земји. Со ова испраќаме јасна порака до Западниот Балкан дека вашата иднина е во Европската Унија, порача Вархеји.
Тој се уште не прецизираше кога точно може да се очекува отпочнувањето на
преговорите