На донаторот на ДУИ му тргна: Фатија уште еден милионски тендер

19.09.2023 / 14:00


Градежната фирма „Еуровија ДООЕЛ Желино“ e избрана на уште еден милионски тендер, овојпат за „Регулација на дел од ободен канал во н.м Арачиново, општина Арачиново“, услуга која ќе ја чини државата 1.038.833 евра.

Понуда на тендерот на Министерството за животна средина и просторно планирање дале и фирмите „Вардарградба“ од Трубарево и „Ленди груп“ од Скопје, но сепак одлуката паднала на донаторот на ДУИ.

Оваа компанија, меѓудругото, е ангажирана за 1,8 милиони евра да го преуреди просторот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ за настан на ОБСЕ и потребите на МНР, за околу 4 милиони евра ја гради полициската станица Аеродром преку тендерот на МВР, а ангажирани се и за расчистување на автопатиштата. Избрана е и за подизведувач во изградбата на коридорите 8 и 10д од страна на американско – турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“, со кого владата пред околу 6 месеци потпиша договор вреден над милијарда и 300 милиони евра.

Еуровија стана позната во јавноста и како фирма која лани била најголем донатор на политичката партија ДУИ, додека извршувала јавни работи за државата, што пак е спротивно на законот за финансирање на политички партии.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Мицкоски во Лондон: Соработката на земјите од регионот е неопходна за просперитетот на државите

пред 50 мин.
Македонија

ФАП камиончињата на СДСМ во борба со пожарите со најсовремените авиони и хеликоптери на соседите

пред 4 часа
Македонија

Катица и другарите од СЈО законски зеле милион евра бонуси

пред 22 часа
Интервју со воено-безбедносниот аналитичар

Стефановски: Добро е што Македонија е членка на НАТО

пред 2 дена
Македонија

Oтфрлена кривичната пријава: Абази реши дека обвинителките од СЈО ќе си ги задржат парите од бонусите

пред 3 дена
Македонија

Турската амбасада го одбележа 15 Јули – Денот на демократијата и националното единство

пред 3 дена
Македонија

Секоја чест: Турција испрати два авиони и хеликоптер за пожарите

пред 3 дена
Македонија

Христијан Мицкоски вети инвестициски бум во Охрид

пред 3 дена
Македонија

Мицкоски: Ние нема да бидеме политичари кои што надвор за се викаат „да“ и ја држат раката за срцето со подведена кичма

пред 3 дена
Македонија

Веќе не е „ин“ да се запишеш во гимназија туку во средно стручно училиште

пред 3 дена