Опозициската партија ВМРО ДПМНЕ вечерва го прослави својот 29 ти роденден во Македонската филхармонија, каде свој говор имаше и лидерот Христијан Мицкоски.

Меѓу присутните гости беше поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски,

Kандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски,

Aктуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев.