Д-р Николов: Кај нас се кажува само дека вакцини ќе има по три механизми, но до денес вакцини за Ковид-19 нема

26.01.2021 / 14:57

Доктор Игор Николов истакнува дека вакцините за Ковид-19 претставуваат значајна алатка во борба со епидемијата со корона вирусот, но власта ги остава граѓаните без неа.

Додека во најголемиот број на земји во светот се одвива вакцинација против корона, додека тамошните граѓаните имаат можност да одберат тип на вакцина, кај нас ниту трага, ниту глас од долгонајавуваните вакцини, за коишто зборуваа Филипче и Заев.

 

Во повеќето земји граѓаните имаат право на избор помеѓу три вида на вакцина и граѓаните можат да бираат со која вакцина ќе се вакцинираат, кај нас нема никаква вакцина! Ниту за ризичните групи, ниту за останатите граѓани.

 

Во светот, земјите бројат колкав процент од население имаат вакцинирано и тоа на 100 илјади жители, во Македонија  возрасните лица, ризичните групи и оние кои се на линијата на фронтот со Ковид-19 немаат можност да се вакцинираат – вели д-р Николов.

Тој додава дека на двете светски листи и онаа на Ворлдометар и онаа на Блумберг од земјите во регионот по број на вакцинирани граѓани високо котираат Србија и Словенија. Србија е на десеттото место на светските листи!

Кај нас се кажува само дека вакцини ќе има по три механизми, но сепак, до денес вакцини за Ковид-19 нема. Ги нема ниту донираните вакцини од Бугарија, ниту донираните од Грција, а дури ниту вакцините од Србија којашто ја има, но за којашто во Македонија не бил подготвена регулатива за целиот овој период.

 

Два месеци зборуваат дека обезбедиле вакцини преку КОВАКС механизмот, а не брифираат дека преку КОВАКС механизмот се снабдуваат со вакцини земјите од третиот свет. Кој одлучи да го остави народот само на вакцини од КОВАКС механизмот? Зошто со време не се почнаа директни преговори со компаниите коишто произведуваат вакцини? Дали поважно беше да се организираат локални избори наместо да се работи на обезбедување на вакцини?

 

Дали некој ќе сноси одговорност за ваквата погрешна стратешка одлука? Многу приказни, многу лаги, малку работа, дела нема воопшто. Сето ова граѓаните скапо го плаќаат. Незаинтересираноста, неспособноста и неработливоста,  на владата на Зоран Заев се плаќа со животи по граѓаните. За ова одговорност мора да има – вели д-р Николов.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Заев со дупка во Деловникот сака да си купи уште некој месец власт!

пред 15 часа
Македонија

Kаква игра игра Заев со барањето за гласање на доверба на владата?

пред 16 часа
Македонија

Заев предложи гласање за доверба на Влада

пред 16 часа
Македонија

Каде плови бродот на МНР: Бујар на Захариева и го честита денот кога Бугарија ја окупира Македонија

пред 16 часа
Македонија

Владата одобри, Собранието ќе гласа: Историја се спојува со општество во еден предмет, албанскиот јазик изборен од шесто оддление

пред 16 часа
Македонија

807 нови случаи на ковид-19, починати се 5 лица

пред 17 часа
Македонија

Цел месец интерпелациите за Маричиќ и Николовски не се на дневен ред

пред 17 часа
Македонија

Симовски: Ако за некоја националност не е вметнат код во системот, тоа не е проблем, па некој и да се изјасни и како Марсовец, ќе биде потпишан како таков

пред 17 часа
Македонија

На Алијанса и на Алтернатива им пречи што прашањата за дијаспората биле на македонски јазик

пред 17 часа
Македонија

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

пред 17 часа