Бујар Османи: Од дијаспората попишани над 60.000 лица

15.03.2021 / 11:58

Попишувањето на дипломатијата завршува денеска, но продолжува за дијаспората. Бројот на наши попишани граѓани од дијаспората надмина 60 илјади. На прво место е Швајцарија со околу 16 илјади, што е една четвртина од очекуваните бројки, потоа следат Германија со 10 илјади, Италија со шест илјади, додека во Канада и Австралија имаме далеку послаби резултати, за што како одговорно Министерство преземаме дополнителни активности и повикуваме што поголем број да се охрабрат и одвојат неколку минути за овој процес, изјави денеска на прес-конференција министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Попишувањето на нашите дипломати и членови на конзуларни претставништва е успешно завршено денеска, а продолжува попишувањето на дијаспората, што ќе трае се до 22 април.

– Пописот е важна работа, а учеството на дијаспората значи правилно мапирање на дистрибуцијата на нашите граѓани во страство, што е важно за да имаме основа за носење развојни политики врз прецизни податоци, кои ќе бидат од директно значење за нашата дијаспора, изјави Османи.

Тој додаде дека активно работат на промоција и дисеминација на овој процес и нагласи дека работната група на МНР е во постојано заседавање. Активно се следи работата на ДКП, а телефонските линии се постојано отворени и се користат активно.

– Нашите амбасади и конзуларни претставништва интензивно работат со здруженијата на граѓани, асоцијации и верски здруженија. Целата мрежа е ставена во фокусот на овој процес, како нивни прв приоритет, изјави Османи.

Во рамки на своите дипломатски активности, Османи, посочи дека утре заминува за Швајцарија и потоа во Мадрид, каде ќе има средби и со дијаспората.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Димитров: Османи извади бугарска верзија на документ за „Илинденско преображение“

пред 13 часа
Македонија

Мицкоски: Имам информација дека преговарачки тим води тајни разговори во Софија, нема никогаш да се согласиме со такво предаство

пред 13 часа
Македонија

Регулаторна се изјасни: Просечната цена на струјата повисока за 7,4 отсто

пред 20 часа
Македонија

Кацарска: Рамно на чудо е очекување на договор меѓу Македонија и Бугарија

пред 20 часа
Македонија

Молк во Брисел и Париз, нема абер од нов француски предлог

пред 20 часа
Македонија

Ѓоргиев: За Илинденското востание не се разговарало и нема да се разговара

пред 1 ден
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски, Османи и Маричиќ водат анационална политика и свесно ги загрозуваат националните и државните интереси

пред 1 ден
Македонија

Трајанов: Алкохолот меѓу пратениците влијае за атмосферата во Собранието

пред 2 дена
Македонија

Гордана Силјановска Давкова: Со Закон за работни односи не можете да регулирате пензионирање на судии и јавни обвинители

пред 2 дена
Македонија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на премиерот Ковачевски му достави барање за итно разрешување на Валмир Азири

пред 2 дена