Во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 179

-Кавадарци 17

-Прилеп 16

-Велес 12

-Охрид 11

-Тетово 10

-Битола 7

-Делчево 6

-Гевгелија 5

-Неготино 5

-Куманово 4

-Гостивар 4

-Струмица 4

-Струга 4

-Радовиш 4

-Демир Хисар 4

-Демир Капија 4

-Кичево 3

-Крушево 3

-Штип 2

-Свети Николе 2

-Крива Паланка 2

-Ресен 1

-Пробиштип 1

-Виница 1

-Валандово 1

-Кратово 1

-Дојран 1

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

-Скопје 108

-Кавадарци 28

-Кичево 8

-Куманово 7

-Прилеп 6

-Велес 6

-Неготино 6

-Тетово 5

-Струмица 5

-Штип 4

-Крива Паланка 4

-Битола 3

-Гевгелија 3

-Ресен 3

-Гостивар 2

-Виница 2

-Кратово 2

-Пехчево 2

-Охрид 1

-Радовиш 1

-Демир Капија 1

-Свети Николе 1

-Пробиштип 1

-Кочани 1

Досега во земјата се направени вкупно 466.118 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.