Иако во САД доминантни се Католиците, сепак неколкумина ѕвезди во Холивуд се Православци.За некои навистина би се изнанадиле.

Манекенката Наоми Кембел има потекло од Јамајка. Но, за време на врската со милионерот Владислам Доронин ја прими православната вера и стана верник на Руската православна црква.

Православна е и Џенифер Анинстон.Таа по потекло е Гркинка и е активна на сите богослужби на грчката црква во САД.

Старлетата Ким Карадишијан е исто така Православка, по потекло од Ерменија. Таа редовно го честита Божик на 7 јануари.

Актерот Том Хенкс пак православната вера ја презеде од сопругата која е Бугарка. Тој дури и вели дека се пронашол во православието и смета дека тоа е негово духовно наследство.