Серијата ’ЦСИ Мајами’ имаше  голема популарност и до крајот на десеттата сезона, Дејвид Карузо заработуваше  375.000 долари за епизода. По завршувањето на серијата 2012, тој одлучи да се повлече од актерскиот свет и јавноста.

За време на неговата кариера имал армија од обожаватели, а во 1993 година бил прогласен за најатрактивен човек, иако на почетокот на својата кариера, поради неговата невообичаена боја на коса и не-атлетски материјал, не му предвидувале  успешна кариера.

Карузо бил трипати во брак. Прв пат  се оженил  во 1979 година Чери Мауганс до  1983 година. Потоа се запознал со актерката Рејчел Тикотин и откако се резведе со Чери, веднаш се омажил за Рејчел.. Една година по свадбата, тие станаа родители на девојката на која и го дадоа името  Грета. Бракот траеше три години, а после разводот неговиот однос со неговата ќерка стана комплициран.

По третиот брак со стјуардеса Маргарет Бакли, тој  изјави дека му е  мило што новата избраничка  не доаѓа од светот на шоу бинзисот. Дури и овој брак не беше премногу долг, и по осум години, двојката се разделила  поради аферата на Дејвид со инструкторката за јога.

На сетот од серијата “CSI: Мајами” тој емотивно се  поврза и со Лиза Маркез со која  доби две деца, синот Маркез кој е роден во 2005 година и ќерка Палома која е родена во 2007 година. Со Лиза, Давид на крајот заврши на суд, бидејќи го тужеше  за измама и нанесување на ментална болка. Таа тврдеше дека ја чувал под контрола, како приватно, така и службено. Бил посесивен и љубоморен и ја обвинил  Лиза дека го мами со својот личен асистент, но и со неговиот најдобар пријател.

Во текот на врската, како што тврди Лиза, тој  ја злоупотребувал емоционално, па дури и ја замолил  да ја прекине својата прва бременост. Кога се родило детето, не можел да  поднесе, затоа што  плачело, а кога била бремена по вторпат, се обидел да ја удри. Зад  нејзиниот грб, тој пак зборел дека таа била  ментално нестабилна и дека е лоша мајка.

По долга битка, актерот мора да плати еден милион долари на поранешната сопруга. На крајот од  снимањето на серијата и неговите колеги тврделе  дека актерот дејствувал како разгалено детиште.