Личните предмети на основачот на Плејбој на аукција

Прстенот за чување вијагра продаден за 22.400 долари

03.12.2018 / 21:40

Златниот прстен во кој основачот на „Плејбој“ Хју Хефнер чувал апчиња вијагра се продаде за 22.400 долари на аукција во Лос Анџелес.

Хефнер, кој изврши големо влијание врз сексуалната револуција во 60-ите години на минатиот век со неговите списание и ноќни клубови, почина лани на 91 година. Тој го остави своето наследство на неговата фондација, која ги стави предметите на продажба.

Неговиот заштитен знак, црвениот пењоар, се продаде за 41.600 долари, но највисока цена, од 162.500 долари, изненадувачки достигна машината за пишување, на која Хефнер го пишувал првото издание на „Плејбој“ во 1953 година. Неговиот личен примерок од првиот број, со Мерилин Монро на насловната страница, е купен за 31.250 долари.

Целиот комплет списанијата за возрасни, од 1953 до 2013 година, се продаде за 76.800 долари, а неговата бела морнарска капа за 19.200 долари.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Кривини и провалија

Вака изгледа планински пат во Кина (ВИДЕО)

пред 31 минута
Магазин

Парни ваљак, македонски пејачи и група од Косово на новогодишната ноќ во Скопје

пред 3 часа
вака Јункер поздравува жени

Нов гаф за претседателот на Европската комисија

пред 3 часа
првите туристички летови во вселената во 2019

Туристичкото летало на „Вирџин Галактик“ стигна до работ на вселената

пред 22 часа
На новогодишната ноќ картите под перница

Што ќе извлечете на први јануари таква ќе ви биде годината

пред 22 часа
Какви татковци такви синови

Како се однесуваат наследниците на балканските мафијаши (ФОТО)

пред 23 часа
Пред божиќните и новогодишните празници

Хороскопски знаци кои најмногу ги зафаќа празничното лудило

пред 23 часа
Не го остава да биде сам

Најдобриот другар на Дарко го посети во болница (ВИДЕО)

пред 24 часа
Достапни на македонскиот пазар

Во Тутунски комбинат Прилеп произведени Marlboro Core 7.0

пред 1 ден
ГОДИШНА ЦЕРЕМОНИЈА ВО МОСКВА

Танцот на 1.800 кадети како приказна од соништата

пред 1 ден