Почина актерот Данчо Чевревски

30.10.2020 / 9:04

Македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент Данчо Чевревски почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст.

Чевревски е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес.

Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТИРАНГЛ, а работеше и како професор на ФДУ во Скопје и беше декан на Факултетот.

Глумеше во повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Игмански марш“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“.

Добитник е на повеќе награди во текот на неговата плодна кариера, а минатата година на 14. издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, му беше доделена наградата „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот и на ТВ.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Магазин

„Љуби Љуби“ нов хит на Владо Јаневски (ВИДЕО)

пред 14 часа
Магазин

„Полковникот птица“ на Гостиварски театар вечерва на МОТ

пред 14 часа
Магазин

Леонард Готхилф Мазинг на денешен ден пред 130 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик

пред 16 часа
Магазин

Започнува санацијата на куќата на Личеноски и на Центарот за култура во некогашната куќа на Нијази бег во Ресен

пред 19 часа
Магазин

„Пукнатина на светлината“ од Билјана Станковска наградена со плакетата „Даница Ручигај“

пред 19 часа
Магазин

Серијалот „Декалог“ на култниот полски режисер Кешловски од денеска во Кинотека

пред 19 часа
Магазин

Продолжува изградбата на Турскиот театар во Скопје

пред 20 часа
Магазин

Гала оперски концерт и балетот „Болеро“ вечерва во Опера и балет

пред 20 часа
Магазин

Стефоска: Бугарското општество мора само да се справи со темните страни од своето минато

пред 2 дена
Магазин

Буџетот за култура за 2021 година е намален, поради здравствената и економската криза

пред 2 дена