Мицкоски: Нема да поддржиме само еден викенд без ДДВ, туку четири како што вети Владата пред избори

29.09.2020 / 20:30

Испораката на мерките е важна а не најавата. Помошта во суштина е многу помала .
Сето она што го зборува Заев е една голема лага и не одговара на проблемите со кои се соочуваат компанииите, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за најавените економски мерки на владата.

Според него, на ваков начин ќе се умртви стопанството и ситуацијата е навистина алармантна а власта се однесува вообразено.

ММФ вели дека ја корегирале претпоставката за падот на македонската економија. Тезата дека мора да имаме пад на економијата не се негира но прашање е за што се трошат народните пари. Десетици илјади граѓани ги загубија работните места-вели Мицкоски.

Вели дека очекува власта да го исполни тоа што го вети пред изборите, вели Мицкоски на „Топ тема“

ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи законско решение за само еден викенд без ДДВ за 10, 11 и 12 октоври туку четири викенди како што беше ветено пред изборите. Исто така така ќе побараме зголемување на пензиите а не да им се доделат картички-додава Мицкоски.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Во септември по 80 лица дневно останале без работа

пред 2 дена
Економија

Светска банка: Македонија е во најдлабока рецесија досега

пред 2 дена
Економија

Гордана Димитриеска Кочоска до Филипче: Одговорете зошто вашата министерка го одби и не го потпиша кредитот

пред 2 дена
Економија

По одложувањето на кредитите, граѓаните плаќаат повисоки рати

пред 3 дена
Економија

Откако пандемијата на коронавирусот ќе заврши, Македонија ја чека одлив на медицински сестри

пред 3 дена
Економија

Стојко Пауновски: Ни една инспекција и полиција не може да излезе на крај ако некој сака да направи некој прекршок

пред 3 дена
Економија

Намалени приходи и масовни отпуштања ќе донесат новите мерки за справување со вирусот, велат угостителите

пред 4 дена
Економија

Зафировски: Kој нормален очекува од тие што ја турнале Македонска пошта во дупка, сега да направат физибилити студија за нејзината продажба

пред 4 дена
Економија

Муцунски: Целта не ни е да ловиме вештерки, туку да ја откриеме вистината за Еуростандард банка

пред 4 дена
Економија

Исплата на октомвриските пензии во четири групи

пред 4 дена