Цената на горивата останува иста

28.09.2020 / 13:25

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата недела кога бензините поскапеа за два денари.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со Одлуката од 21.09.2020 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 62,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 49,50 ден/лит, информираат од РКЕ.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 49,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,355 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 21.09.2020 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 25,666 ден/кг.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

ВМРО-ДПМНЕ ќе забрани увоз на тутун дури не се откупи од домашното производство

пред 3 дена
Економија

Имале повеќе пестициди: Република Српска забрани увоз на македонски сливи

пред 6 дена
Економија

Азески: Секогаш има премногу историја на Балканот и премалку заеднички бизнис

пред 6 дена
Македонија Економија

Академик Коцарев за „Нова Македонија“: Македонскиот јазик се формира многу пред формирањето на државата Македонија

пред 7 дена
Економија

Мицкоски: Граѓаните сами ќе одлучат за каков проект да се потроши нивниот данок

пред 1 нед.
Економија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог закон за легализирање на трговијата со криптовалути без ДДВ

пред 2 недели
Економија

Димитриеска Кочоска: Над 65% од вработените земаат плата помала од 25.000 денари

пред 2 недели
Економија

Оштетени штедачи на Еуростандард банка: Со стечајот на Групацијата Галафарм се прикрива грабежот на 8 милиони евра и се посега по лиценца за производство на канабис

пред 2 недели
Економија

Славески: Наместо во развој, власта се расфрла со народни пари за приватни проекти

пред 2 недели
Економија

Бензините поскапи за половина, а дизелот поевтин за два денари

пред 2 недели