По неколку недели поскапување, од ноќеска на полноќ цените на горивата се намалуваат за половина денар.

Според Регулаторната комисија за енергетика, бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продаваат по цена од 67, односно 69 денари за литар, додека цената на ЕУРОДИЗЕЛОТ ќе изнесува 56,50 денари за литар.