Бензините и дизелот незначително поевтинуваат

27.06.2022 / 13:43


Регулаторната комисија за енергетика денеска донесе одлука за цените на горивата кои ќе важат од полноќ.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 1,00
ден/лит, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,986 ден/кг и ќе изнесува 53,305 ден/кг.

Ова се цените на горивата кои ќе важт од полноќ:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 109,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 111,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 109,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 107,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 53,305 (денари/килограм).


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Игор Гиевски нов член на Управниот одбор на ЕВН Македонија

пред 2 дена
Економија

Фити: Дисциплинирана фискална политика за висока ценовна, макроекономска и финансиска стабилност

пред 2 недели
Економија

Владата на заминување се задолжува со 35 милиони евра

пред 4 недели
Економија

Стопанската комора бара од Бектел и Енка домашни компании да бидат вклучени во израдба на коридорите

пред 1 месец
Економија

Мицкоски: Најавувам инвестициски бум кој ќе ја засили економијата

пред 1 месец
Економија

Мицкоски: Скандалозно е што Битиќи им пишува на компаниите гласајте за СДСМ

пред 1 месец
Економија

Филипче: СДСМ е партијата која обезбеди повисока минимална плата

пред 2 мес.
Економија

Битиќи ги теши другарите и другарките од СДСМ: Кренете ги главите, вратете ги насмевките

пред 2 мес.
Економија

Средби со Светска банка: Светска банка со поддршка на реформските активности на Народната банка за пристапување кон СЕПА

пред 2 мес.
Економија

Димитриеска Кочоска: Платформа 1198 значи повисок животен стандард, раст на БДП од 5% на среден рок, повеќе пари за малите и средни бизниси, повисоки пензии

пред 2 мес.