Ознака: унеско
до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство

Владата препорача општините од охридскиот регион да прогласат моратуриум на градежните активности

пред 2 години
Македонија

Заев за ингеренциите : Ние ќе ги преземеме заради обврската да се среди Охрид

пред 2 години
Македонија

Заев вети дека пицеријата-дивоградба во Охрид ќе биде урната (ВИДЕО)

пред 2 години
Македонија

Лашкоска: Владата на Заев ги излажа и експерите и Унеско и граѓаните

пред 2 години
Македонија

Нуредини – Тимоние: Франција ќе не поддржи во напорите за зачувување на Охрид на листата на УНЕСКО

пред 2 години
Заштитата на културното наследство ги скара вмро-дпмне и сдсм

Лашкоска: Власта ниту знае ниту сака да ги спроведе препораките на УНЕСКО; СДСМ: По се што направи во минатото, ВМРО-ДПМНЕ нема право да зборува за Охрид

пред 2 години
Поднесен предлог-закон

Заштитата на охридското културно наследство влезе во собраниска процедура

пред 2 години
ОДЛУКА НА СЕСИЈАТА ВО БАКУ

УНЕСКО ни даде рок од 6 месеци да го спасуваме Охрид

пред 2 години
препорачаа мораториум на градби

За статусот на Охрид во УНЕСКО ќе се гласа денеска?

пред 2 години
Македонија

Охрид засега се спаси: УНЕСКО даде рок до февруари да се спроведат препораките

пред 2 години
градот за влакно се спаси

Унеско се произнесе за Охрид

пред 2 години
Отворена расправата за состојбата на светското културно и природно наследство на Охридскиот регион

До петок ќе биде познат статусот на Охрид во УНЕСКО

пред 2 години
Македонија

Охрид СОС: Од решавањето на проблемот со дивоградбите ќе зависи дали Охрид ќе биде во УНЕСКО

пред 2 години
владина делегација на состанок во Азербејџан

Жерновски и Адеми ќе го убедуваат УНЕСКО Охрид да остане светско културно наследство

пред 2 години
Почна сесијата во Баку

Комитетот на УНЕСКО одлучува дали Охрид ќе се стави на листата на загрозени подрачја

пред 2 години
вмро-дпмне за дивоградбите во охрид

Арсовски: Советникот на ДУИ Исени има дивоградба во зона на УНЕСКО, општината не реагира

пред 2 години
Македонија

Владата внимателно ќе ги разгледа препораките на УНЕСКО за Охрид

пред 2 години
НА СВЕТСКИОТ БИСЕР МУ ТЕМНЕЕ СЈАЈОТ

УНЕСКО предупредува – Охрид е загрозен, да се уриваат нелегални градби

пред 2 години
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Загрозен УНЕСКО статусот на Охрид – кризен штаб и итна седница на Комисијата за култура

пред 2 години
Во знак на протест

САД и Израел го напуштија УНЕСКО

пред 2 години