Ознака: шкотска
Свет

Владејачката Шкотска национална партија бара нов референдум за независност

пред 4 дена
но, судот не нареди укинување на суспензијата

Шкотскиот суд ја прогласи суспензијата на Парламентот од страна на Џонсон за нелегална

пред 2 години
Кралството во лов на вештерка

Шкотска трага по коските на „вештерка“ која била спалена во 18 век

пред 2 години
мнозинството шкоти се за сопствена држава

Опозицијата во Британија бара на Шкотска да и се дозволи нов референдум за независност

пред 2 години
прв пат по повеќе од две години

Анкета: Шкотланѓаните се за независност од Велика Британија

пред 2 години
во првото писмо до британскиот премиер Борис Џонсон

Никола Старџен повика на ново гласање за независност на Шкотска

пред 2 години
Сите под едно знаме

Река народ во Глазгов: Шкотска спрема отцепување од Велика Британија (ВИДЕО)

пред 2 години