Ознака: сања лукаревска
Економија

Државната помош не стигнала до 753 вработени лица-181 работодавач не им дале плати на вработените

пред 4 мес.
вмро-дпмне обвинува

Лукаревска и Филипче се „новите“ лица на Заев

пред 4 мес.
Економија

Лукаревска: Плата за март не исплатиле речиси 15 илјади фирми за 54.662 вработени

пред 5 мес.
Економија

Близу 7.000 вработени не земале плата во февруари во очекување на државната помош

пред 6 мес.
Економија

Следете во живо: Прес-конференција на директорката на УЈП, Сања Лукаревска

пред 6 мес.
Економија

Уште 258 фирми не исплатиле плата на работниците, иако зеле државна помош

пред 7 мес.
Економија

Лукаревска: Ги поттикнуваме младите и  жените да отвораат сопствени фирми со грантови

пред 1 година
Нови услови за мерката 14.500 денари субвенции за плати

Фирмите кои ќе користат државна помош ќе можат да отпуштаат вработени

пред 1 година
прес конференција на сања лукаревска

Во март приходите во Буџетот намалени за 12,38 во однос на март лани, во однос на планот 24 проценти

пред 1 година
Економија

Погодените од кризата ќе бидат ослободени од плаќање аконтации за март, април и мај

пред 1 година
Економија

Скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра, најмладиот милионер е двегодишно дете

пред 2 години
Економија

УЈП ќе почне контроли кај физичките и правните лица поврзани со „Рекет“

пред 2 години
Економија

Преку Мој ДДВ скенирани девет милиони фискални сметки

пред 2 години
Во моментов апликацијата не е достапна за преземање од „Apple Store“ за корисниците од „iOS“ оперативниот систем

Активирана апликацијата за поврат на ДДВ, нема да се читаат фискални без бар код

пред 2 години
Најмладиот милионер во македонија има 15 години

Највисоката плата за 2017 година е на скопјанец кој примал 227.218 евра

пред 2 години
ујп во 2018 година спроведе 7.148 контроли за фискализација

Лукаревска: Намалување на сивата економија ќе почне од дисциплинирање на даночните обврзници

пред 3 години
До крајот на годината

Уште 400 илјади граѓани треба да се регистрираат во УЈП

пред 3 години
Одложено за седум години

Пензионерите без дополнителни приходи нема да треба да се пријавуваат електронски

пред 3 години
Економија

Лукаревска:Регистрацијата на даночните обврзници неопходна за новата реформа на ГДП

пред 3 години