Ознака: МПЦ-ОА
Регион

СПЦ призна дека МПЦ се уште не е автокефална црква

пред 1 година
Македонија

МПЦ-ОА нема да прифати загрозување на македонската посебност во било која форма

пред 2 години
Македонија

МПЦ-ОА со апел: Неприкосновено зачувување на македонските национални интереси

пред 2 години
Македонија

Делегација на МПЦ-ОА во Истанбул: Попладнево прва заедничка богослужба на г.г.Стефан и Вартоломеј

пред 2 години
Македонија

Благодарност од МПЦ-ОА: Томосот на СПЦ стана документ

пред 2 години
Македонија

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја промовираше новата титула на „архиепископот охридски Стефан“

пред 2 години
Македонија

Мицкоски за црковното прашање: Потребно е време да се искристализираат намерите и позициите на СПЦ кон МПЦ-ОА

пред 2 години
Регион

Соопштение на СПЦ по Саборот

пред 2 години
Македонија

Српски „Блиц“: Соборот на СПЦ на 15 мај можеби ќе го одобри канонското единство со МПЦ-ОА, но автокефалноста е неизвесна

пред 2 години
Македонија

Што сокри државната МИА: МПЦ-ОА се согласила во никој случај да не се користи терминот „Македонска“

пред 2 години
Македонија

Синодот на МПЦ-ОА утре ќе се запознае со деталите од последните преговори со СПЦ во Ниш

пред 2 години
Македонија

И МПЦ-ОА изрази сомневање во резултатите на пописот

пред 2 години
Македонија

СПЦ и се закани на Вселенската патријаршија ако ја признае автокефалноста на МПЦ-ОА

пред 2 години
Регион

Нова провокација од Софија: Бугарите удрија и по МПЦ-ОА за да ја „заштитат бугарската црква во Македонија“!

пред 2 години
Кирил со критики до Цариград

Рускиот Патријарх тврди: Moжно е признавање на МПЦ според „украинскиот рецепт”

пред 5 години
Според специјалниот пратеник на Вартоломеј

Секоја нација и земја треба да има своја црква

пред 5 години
МПЦ во нова градежна авантура

Владиците ќе носат и брада и „Прада“?! (ФОТО)

пред 5 години
МПЦ добива нов владика

Во Синодот влегува помошникот на Наум

пред 5 години
Македонија

САС на МПЦ-ОА: Граѓаните се политички зрели и слободно по свое уверување ќе се изјаснат на референдумот

пред 5 години
Македонија

Вартоломеј: Цариград има ексклузивно право за решавање на проблемите во православниот свет

пред 5 години