Ознака: морбили
се очекува бројот на инфекции во следните недели да расте

Во Хрватска почеток на епидемија на мали сипаници, досега 35 заболени

пред 9 мес.
сзо апелира на вакцинација

Малите сипаници однеле повеќе од 100 илјади животи

пред 10 мес.
Со МРП вакцина досега вакцинирани 32.653 деца на возраст до 14 години

Бројот на заболени од морбили намален за 30 отсто

пред 12 мес.
од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.891 случај на мали сипаници

За една недела 70 нови случаи, досега со МРП вакцинирани вкупно 29.857 деца

пред 1 година
Македонија

Во Струга и вработените во болницата заразени од морбили

пред 1 година
Македонија

Новозаболени од морбили во штипското Инфективно одделение

пред 1 година
Македонија

Регистрирани 105 нови случаи со морбили, досега вакцинирани 27.000 лица низ државата

пред 1 година
опозицијата го обвинува министерот за здравство

ВМРО-ДПМНЕ: Грижата за здравјето на граѓаните за Филипче не постои

пред 1 година
Македонија

Најголема бројка на заболени од морбили регистрирана минатата недела

пред 1 година
министерството за здравство не отстапува

Филипче: Само деца вакцинирани од морбили можат во градинка и училиште (ВИДЕО)

пред 1 година
примени на Инфективно

Oсум нови заразени од морбили

пред 1 година
Македонија

Бебе почина од компликации од морбили

пред 1 година
слаб одзив од теренската акција

Нови 95 нови случаи на мали сипаници

пред 1 година
Македонија

Четири нови лица со морбили примени на болничко лекување изминатите 24 часа

пред 1 година
на Инфективна клиника

16-годишна девојка со морбили и бронхопневмонија во критична состојба

пред 1 година
ќе бидат вакцинирани 480 ученици

Теренска вакцинација против морбили во 11 училишта во Скопје

пред 1 година
Македонија

Момче се бори за живот на Инфективна по компликации со морбили, едно бебе е приклучено на апарати

пред 1 година
вакцинацијата е задолжителна, во спротивно нема училиште, вели министерот филипче

Почна теренската вакцинација: 20 илјади деца се уште ја немаат примено МРП вакцината (ВИДЕО)

пред 1 година
Македонија

Стартува теренска вакцинација во училиштата против морбилите

пред 1 година
Македонија

Славева: Антивакциналната кампања која ја водеше СДСМ и се удри од глава на Владата

пред 1 година