Австрија воведе построги правила за социјално растојание и носење маски, а заклучувањето е продолжено до 7 февруари. Канцеларот Себастијан Курц рече дека се надева оти ситуацијата ќе се нормализира до летото.

Новите правила не прават никого среќен и не се популарни, но сепак се неопходни, дури и ако ги има доволно за секого, рече Курц.

Од 25 јануари, Австријците ќе мора да носат маски FFP2 (како и KN95, N95 или P2 во други делови на светот) во супермаркети, аптеки, бензински пумпи и во јавниот превоз. Се смета дека маските FFP2 нудат подобра заштита од инфекции во воздухот отколку поевтините хируршки маски за еднократна употреба.

Маските FFP2, кои во моментов се продаваат во аптеките, ќе бидат достапни по пониска цена во супермаркетите, му рече тој на министерот за здравство Рудолф Аншобер.

Сега граѓаните ќе треба да бидат оддалечени два метра едни од други, наместо еден метар.

Курц изјави дека одлуката за воведување на построги правила е донесена поради новиот вид на коронавирус, откриен во Велика Британија кон крајот на минатата година, но и затоа што треба да се запре ширењето на коронавирусот.

Би било несовесно да се ублажат ограничувањата сега, рече Курц, изразувајќи надеж дека со кампањата за имунизација, Австрија ќе се врати во „целосно нормално“ на лето.

Веста за построгите правила дојде еден ден откако околу 10.000 луѓе, многумина без маски, маршираа низ Виена, протестирајќи против блокирањето.

Медицинските власти пријавија 1.267 нови случаи „Ковид-19“ во Австрија во неделата, вклучувајќи 281 во Виена.

Според податоците на владата, од почетокот на пандемијата досега имало 388.719 случаи и 7.082 смртни случаи од вируси во земјата.