Воздухопловните сили на Украина соопштија дека уништиле едно од нивните беспилотни летала  откако почнало да лета надвор од контрола над регионот на Киев.

Андриј Јермак, началникот на кабинетот на украинскиот претседател, првично изјави дека е соборен непријателски дрон, но воздухопловните сили подоцна соопштија дека е украински и дека бил уништен за да се избегнат „непожелни околности“.

Во инцидентот што се случи околу 20:00 часот нема жртви. На небото може да се види трага од оган и чад.

Видеата на социјалните мрежи покажаа навивачки толпи долу додека дронот беше зафатен од пламен.

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека пожарникарите го изгаснале пожарот во приземјето на четирикатниот трговски центар во областа Соломјанск каде што се урна дронот.