Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повика на формирање повеќе и поправедни социјални медиумски компании како одговор на дискриминацијата, која, како што рече, како републиканец ја чувствува од страна на компанијата Твитер.

Тој, исто така, го поздрави учеството на американските пратеници, кои ги повикаа извршните власти од неколку технолошки компании да сведочат во врска со разни скандали.

Не ме чуди што Конгресот сака да учествува – и треба, напиша тој на Твитер.

Трамп има еден од најследените налози на Твитер, со речиси 60 милиони следбеници, но тој повеќе пати ја критикуваше таа компанија и нејзините конкуренти во социјалните мрежи за тоа што го нарече „пристрасност против конзервативците”.

Тој го обвини Твитер и другите технолошки компании дека ја ограничуваат видливоста на истакнатите републиканци во САД, но не достави докази кои го поткрепуваат тоа тврдење.

Извршниот директор на компанијата Твитер, Џек Дорси рече дека нема статистички значајна разлика меѓу гледањето твитови на демократите и републиканците.