Повеќе од 400 руски платеници се во Киев со наредба од Кремљ да го убијат украинскиот претседател Володимир Зеленски и членовите на украинската влада и да го подготват теренот Москва да ја преземе контролата, објави британски „Тајмс“.

Групата „Вагнер“, приватна милиција на еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, која работи како продолжена рака на државата, постави платеници во мисија физички да ги елиминираат членовите на владата на Зеленски пред пет недели во замена за профитабилен финансиски бонус.

Украинската влада доби информација за ова во саботата наутро, а набргу потоа Киев објави 36-часовен „строг“ полициски час, чија цел е да се исчисти Киев од руските саботери и ги предупреди цивилите да не излегуваат ако не сакаат да бидат фатени. агенти на Кремљ, пишува Тајмс, пренесува Хина.

На списокот за стрелање се и браќата Кличко

Извор тесно поврзан со активностите на групата, цитиран од британскиот весник, тврди дека во јануари во Украина дошле меѓу 2.000 и 4.000 платеници, од кои некои биле распоредени во самопрогласените републики Доњецк и Луганск.

Уште 400 платеници, наводно, влегле во земјата од Белорусија и се упатиле кон главниот град.

На платениците им било кажано дека Путин сака кратка пауза за да се „преправа“ дека преговара со Зеленски, но биле информирани дека нема да се постигне договор.

Платениците сега чекаат сигнал од Кремљ, а им е ветена и богата награда за убиствата што треба да се случат во следните неколку дена.Потоа ќе им биде овозможен безбеден излез од државата.

Покрај Зеленски, на списокот за пукањето се и 23 други украински функционери, меѓу кои премиерот, министрите, градоначалникот на Киев Виталиј Кричко и неговиот брат Владимир, популарни боксерски шампиони кои се вклучија во борбата против руските напаѓачи, пишува Тајмс.

Платениците се фалат дека точно знаат каде се наоѓаат украинскиот претседател и неговите колеги во Киев и очигледно можат да ги следат преку мобилни телефони.

Иако Вагнер е приватна воена компанија, тој е тесно поврзан со проектите на Путин ширум светот, во сопственост на олигархот Евгениј Пригожин.

Нејзините членови спроведоа тајни операции низ Африка и Блискиот Исток и исто така се одговорни за настаните во источна Украина во 2014 година.

Британскиот генерал Сер Ричард Баронс, поранешен началник на Генералштабот на британските вооружени сили, рече дека членовите на единицата се исклучително ефикасни и дека може „да излезат од сенките, да пријават најнасилни дејства и потоа повторно да исчезнат без да се открие кој е одговорен за тие акции. “”.

„Тие не се директно поврзани со руската влада и затоа тешко се откриваат“, изјави генералот за „Тајмс“.