Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Техеран стои зад речиси 100 напади врз Саудиска Арабија, додека Рохани и Зариф се претвараат дека се вклучени во дипломатијата“, напиша Помпео на својот Твитер профил.

И порај тоа што нема докази дека зад нападот стои Иран, туку се зборува дека Хуту бунтовниците нападнале рафинериски постројки со дрон, сепак американскиот сенатор Лндси Греам на Твитер објави дека „САД мора на маса да ја стават опцијата за возвратен напад“, односно да се бомбардираат нафтени постројки на Иран.

Припадниците на јеменското племе Хути вчера ја презедоа одговорноста за нападите со дронови врз погоните на компанијата „Сауди Армако“, соопшти воениот портпарол на Хутите.

Локалната телевизија Ал Масирих, блиска до оваа бунтовничка група, јави дека Хутите употребиле 10 дронови за напади врз нафтените постројки и ветиле дека ќе ги прошират нападите врз Саудиска Арабија, која ја предводи коалицијата против нив во Јемен.

Саудиска Арабија претходно соопшти дека две нивни постројки биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не наведе кој стои зад нападот.

Пожари избувнаа во рафинеријата на Армако и на нафтеното поле Хураис.