Кинескиот главен град е покриен со густа кафеава прашина поради силниот ветер што дува од пустината Гоби и делови од северозападна Кина, во она што метеоролошкиот уред го нарече најголема песочна бура во деценијата.

Кинеската метеоролошка станица во понеделникот наутро издаде жолто предупредување и објави дека песочните бури се прошириле од Внатрешна Монголија до провинциите Гансу, Шанкси и Хебеи, кои го опкружуваат Пекинг.

Врвовите на блоковите во центарот на Пекинг едвај биле видливи во понеделникот наутро, а граѓаните носеле импровизирани покривки за главата за да ги заштитат лицето и косата.

Изгледа како крај на светот, рече жителка на Пекинг, Флора Зоу (25), која работи во модниот сектор, додавајќи дека „во вакво време, навистина не сака да биде надвор“.

Силни песочни бури ја погодија и соседна Монголија, а најмалку 341 лице е пријавено за исчезнато, јави кинеската државна новинска агенција Синхуа.

Летовите од Хохот, главниот град на кинеска Внатрешна Монголија, се одложени.

Околу една петтина од летовите во заминување и пристигнување на меѓународниот аеродром во Пекинг Капитал и Пекинг Даксинг се откажани од пладне, повеќе од вообичаено за време на сезоната на песочни бури, според агенцијата за авијациски податоци Варифлајт.

Песочните бури се очекувало да се преместат кон југ кон делтата на реката Јангце, што ќе се види до среда или четврток, соопшти Министерството за животна средина.

Пекинг се соочува со редовни песочни бури во март и април поради близината на пустината Гоби, како и уништувањето на шумите и ерозијата на почвата во северна Кина.

Кина се обидува да го пошуми и да го врати зелениот фонд во регионот за да го ограничи внесот на песок во главниот град.

Во Пекинг е засаден „голем зелен ѕид“ од дрвја за да ја потиснат влезната прашина и се обиделе да создадат воздушни коридори што го насочуваат ветерот и овозможуваат побрзо поминување на песокот и другите извори на загадување.