Новиот вид на коронавирус е откриен во Париз и во Њујорк, јавуваат властите во Франција и САД.

Генералниот директор на болничкиот систем во Париз, Мартин Хирш, утрово ја потврди информацијата во интервју за телевизијата Франс 2. Претходно и министерот за здравство на Франција, Оливие Веран, во изјава за РТЛ наведе дека досега е потврдено присуство на новиот вид на коронавирус во 10 случаи.

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, наведе дека новиот вид на Ковид-19 е откриен кај еден 60-годишен маж и оти заздравува. Пациентот не патувал.

Според Њујорк тајмс лицето, чиј идентитет не е откриен, се заразил во златара во Саратога Спрингс.

Куомо истакна дека во продавницата се разболеле уште три лица, но за нив се уште не е познато дали се заразени со новиот вид на коронавирус.

Новиот вид на Ковид-19 претходно во САД е регистриран во Колорадо и во Калифорнија.