Напад на руски универзитет во градот Перм: Најмалку осум лица убиени, а над 20 повредени

20.09.2021 / 11:26

Најмалку осум лица се убиени, а дваесетина се ранети кога вооружен напаѓач отворил оган во кампусот на универзитет во рускиот град Перм. Според Би-би-си, сторителот е уапсен, а според други светски агенции тој бил убиен при нападот.

Напаѓачот, за кого официјалниот руски Комитет за истраги соопшти дека е студент на тој универзитет, утрово влегол во кампусот и почнал да пука.

Би-Би-Си пренесува дека студентите и професорите се забарикадирале внатре во зградата на универзитетот, додека некои скокнале од прозорците. Универзитетот утрово преку социјалните мрежи побара сите кои се во кампусот веднаш да го напуштат, доколку е можно, во спротивно да се затворат во училниците.

Според се уште официјално непотврдени информации, напаѓачот е 18-годишен студент Тимур Бекмансуров, кој наводно оставил порака на социјалните мрежи во киои го објаснува нападот. (МИА)

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Свет

Руската војска се засилува со најмодрени „Сухоји“

пред 1 ден
Свет

СЗО: Поминавме повеќе од пола пат во борбата против корона

пред 6 дена
Свет

Ги јаде матната: Соработниците на ЦИА низ светот мистеризно исчезнуваат или се убиени

пред 1 нед.
Свет

САД имаат 3.750 парчиња нуклеарно оружје

пред 1 нед.
Свет

Столтенберг не сака да се формира европско НАТО

пред 1 нед.
Свет

„Пандорините документи“: САД станале како Белизе, „даночна оаза“ за затајување сомнителни пари

пред 2 недели
Свет

Цената на гасот урива рекорди: Ново поскапување за 20% од минатата недела, цената стигна до 1.200 долари за 1.000 кубни метри

пред 2 недели
Свет

Блер преку офшор компанија си купил луксузна канцеларија во Лондон

пред 2 недели
Свет

„Пандора документи“: Toни Блер криел милиони во даночни раеви

пред 2 недели
Свет

„Диаболик“ уби двајца обвинители, наследник е на легендарната Коза Ностра

пред 2 недели