Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во тендери во замена за предизборни донации.

Тие политичари се на продажба, тие сакаат да ја уништат Европа, нашите вредности, мораме решително да застанеме против тоа, рече Меркел.

Таа остро ги критикуваше „политичарите за продажба“, тврдејќи дека ЕУ се соочува со „популистички движења, кои во многу области се полни со презир кон европските вредности, кои сакаат да ја уништат Европа на нашите вредности“.