Најмалку 17 луѓе се повредени кога неидентификуван маж со украден камион удри во неколку возила во центарот на Лимбург во Германија, соопшти локалната полиција.

Повреден е и возачот на украдениот камион, кој е приведен.

Истрагата е во тек, а полицијата соопшти дека не е исклучено да се работи за терористички напад.

Во декември 2016 година камион влета на божиќен пазар во Берлин во исламистички напад пришто загионаа 12 луѓе и над 70 беа поредени.