Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина.

Авиони на израелското воено воздухопловство нападнаа магацин со пластика во провинцијата Латакија, пренесува сириската агенција САНА.

Сириските медиуми јавуваат за изјава на неименуван извор од сириската армија дека жртви на нападот биле цивили, вклучувајќи мајка и син.