Претседателот на Русија иако има 65 години е во одлична форма.Тој секојдневно плива, јава коњи или пак џогира но и се храни здраво.

Тој вели дека негови омилени намирници се хељда, разни каши, мед и сирење.

-Сакам зеленчук, домат, краставица, зеена салата. Наутро јадам каша, свежо сирење и мед. Ако морам да бирам меѓу месо и риба ќе ја изберам рибата но го сакам и јагнешкото месо-вели Путин.

Кога станува збор за пијалоците, негов избор се вината и пивата. Тој дури има и омилен коктел кој содржи многу мраз, малку сок од лимон, нане и 50 грама шампањ.