На Јутјуб каналот на британскиот Дејли Мејл е објавено понижувачко видео од неуспешниот напад на руски тенк кај Новомихаливка, украинско село во предградието на градот Доњецк.

На него се гледа како два руски тенкови се судираат пред да бидат кренати во воздух од украински беспилотни летала.

По судирот, еден од тенковите останува инвалид на бојното поле, но тогаш ситуацијата станала многу полоша за РуситеУкраинците користеле десетици евтини дронови за да ја уништат скапата руска воена опрема.