Европската унија се согласи да ги отвори границите за сите патници кои го завршиле процесот на вакцинација, пренесе француската агенција АФП.

Претходно лидерите на ЕУ не успеаја да ги завршат преговорите за воведување на дигитални зелени сертификати. Со новата одлука ќе започне спроведувањето на планот за витално спасување на претстојната туристичка сезона, но преговорите ќе продолжат во четврток.

Таканаречениот дигитален зелен сертификат ќе биде доказ дека лицето е вакцинирано против ковид-19, дека има негативен резултат од тест или дека ја надминал болеста.

Сертификатот за пасош за вакцинација против коронавирус за бесплатно патување ќе важи само за вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Европската комисија неодамна им предложи на земјите-членки да ги ублажат тековните ограничувања на несуштинското патување за таканаречените државјани на трети земји кои биле вакцинирани со вакцини одобрени од ЕМА.

ЕМА досега одобри вакцини од „Фајзер“, „Модерна“, „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“.

Вакцината „Спутник V“ е сè уште во фаза на анализа од европската агенција за лекови.