Британската полиција денеска отвори оган врз возило, кое намерно удрило во паркираниот автомобил на украинскиот амбасадор во Лондон.

Инцидентот се случил надвор од украинската амбасада во Нотинг Хил, утринава околу 8:30.

Од полицијата соопштија дека е уапсен човек на возраст од 40 години и е однесен во болница во Лондон. Лицето не било повредено, а немало повредени лица ниту од амбасадата на Украина.