Сопругата на претседателот на Сирија, Башар Ал Асад соопшти дека по долга битка го победила ракот на дојката.Асма Асад ја шокираше јавноста откако јавно проговоре за болеста што е реткост во арапскиот свет.

Таа со насмевка на лицето апелираше до жените за редовни прегледи и гордо позираше со својот сопруг во болницата.