За кошаркарите на Партизан веќе нема поправен важен е само сегашниот момент од кој ќе зависи оваа сезона. Тој момент започнува вечерва со мечот против Басконија во Белград.

Остануваат уште пет кола до крајот на регуларниот дел од Евролигата и за Партизан е се да се биде или не.

Сега имаат скор 13-16, исто како и Валенсија и Баерн и се на десеттото место, кое е во зоната за плеј-ин. Доброто е што ја имаат судбината во свои раце и не зависат од никого.