Урош Стефановиќ (27), српски ММА борец, беше убиен доцна синоќа во Нови Сад во пукање во кое беше ранет друг маж.

Пукањето се случило во новосадската населба Детелинара, а Стефановиќ починал од раните. Според неофицијалните извештаи на медиумите, Стефановиќ бил ангажиран како телохранител на ранет маж кој наводно бил главна цел на нападот.

Убиениот млад човек беше освојувач на повеќе медали во борење, џудо и борба, и има два порази во својата ММА кариера. Последен пат настапи пред пет години, а потоа беше поразен од Раша Обрадовиќ, која се прости од колегата на социјалните мрежи