Францускиот тенисер Енцо Куако, единствениот кој успеа да му одземе сет“на Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен, жестоко се нафрли со изјавата за повредата на Ноле. Куако изјави дека не верува оти Ѓоковиќ воопшто се повредил кога играл против него.

Новак по натпреварот изјави дека ја има таа повреда, голема повреда, а многу борбени спортисти се повредени и не можат да продолжат. Надал се повреди, повеќе не можеше да трча. Мбапе беше надвор од терените две недели. И тоа се најголемите спортисти, а не оние кои немаат пристап до најдобрата опрема. Тешко е да се поверува дека само една личност на светот може да го направи тоа.Кога ќе ги земете примерите на Надал или Мбапе – а особено Рафа – тој не можеше да  игра на Вимблдон, а знаеме колку е отпорен. Кога ќе ги видите најголемите спортисти кои не можат да излезат на теренот, а другите победуваат Гренд слем со играње непрекинато 15 дена.. Не е исто дали е хронична болка или повреда. Некои ситници за него немаат смисла за мене. Новак го гледав како се истегнува цело време си реков: „Или имаат некој нов метод во Србија или ова е чудно.