Жоао де Асис Мореира, попознат како Жоао Мендес, е син на славниот Роналдињо. Бразилецот пет сезони го носеше дресот на Барселона, освои исто толку трофеи, ја зграпчи Златната топка на ФИФА.

Жоало денеска и официјално потпиша договор со Барселона, каде пристигна на почетокот на февруари од Крузеиро. Тој ќе игра во помладите категории, за селекцијата до 19 години и ќе биде стациониран во познатата Ла Масија

Многу сум среќен и благодарен за можноста! Да живее Барса – изјави младиот Жоао Мендеш по потписот.

Роналдињо јуниор има 17 години, висок е 178 сантиметри, подобро ја користи десната нога и игра како напаѓач.