Oтако претседатеот на Реал Флорентино Перез побара објавена е плата на првиот човек на УЕФА Чеферин.

Словенецот добива 2,19 милиони евра годишно. Само минатата година, кога целиот фудбалски свет го помина во финансиска криза, претседателот на Европската куќа на фудбалот добил покачување од неверојатни 450.000 евра.