Раководството на Интер одлучи главниот тренер Симоне Инзаги да го напушти тимот доколку ситуацијата во тимот не се подобри до ноември, пишува „газета дело спорт“.

Според италијанскиот спортски весник, во моментов сопствениците на миланскиот клуб веруваат дека специјалистот ќе успее да ја подобри позицијата на тимот и покрај неизвесниот старт.

По 7 кола во Серија А, Интер се наоѓа на седмото место во поредокот, со пет бода помалку од лидерот Наполи.

Четириесет и шестгодишниот тренер го презеде миланскиот клуб во мај 2021 година